×

Chcete vytlačiť text s obrázkami alebo bez nich?

27. nedeľa „cez rok“ – rok A

Ježiš povedal veľkňazom a starším ľudu: „Počujte iné podobenstvo: Istý hospodár vysadil vinicu. Obohnal ju plotom, vykopal v nej lis a postavil vežu. Potom ju prenajal vinohradníkom a odcestoval. Keď sa priblížil čas oberačky, poslal k vinohradníkom svojich sluhov, aby prevzali jeho diel úrody. Ale vinohradníci jeho sluhov pochytali; jedného zbili, iného zabili, ďalšieho ukameňovali. Znova poslal iných sluhov, viac ako predtým, ale aj s nimi urobili podobne. Napokon k nim poslal svojho syna, lebo si povedal: „K môjmu synovi budú mať úctu.“ Ale keď vinohradníci zazreli syna, povedali si: „To je dedič. Poďte, zabime ho a jeho dedičstvo bude naše!“ Chytili ho, vyvliekli z vinice a zabili. Keď potom príde pán vinice, čo urobí tým vinohradníkom?“ Odpovedali mu: „Zlých bez milosti zahubí a vinicu prenajme iným vinohradníkom, ktorí mu budú načas odovzdávať úrodu.“ Ježiš im povedal: „Nikdy ste nečítali v Písme: ‚Kameň, čo stavitelia zavrhli, stal sa kameňom uholným. To sa stalo na pokyn Pána; vec v našich očiach obdivuhodná?‘ Preto vám hovorím: Vám sa Božie kráľovstvo vezme a dá sa národu, ktorý bude prinášať úrodu.“

Mt 21, 33- 43

Myšlienky k homílii farára Jána Adamusa

O veľkej láske sa spievajú piesne, píšu romány a skladajú básne. Preto nás ani neprekvapí, že o veľkej láske sa píše aj vo Svätom písme.
V 1. čítaní z Knihy proroka Izaiáša: Zaspievam môjmu miláčikovi pieseň svojho priateľa o jeho vinici: Vinicu mal môj miláčik na úrodnom úbočí. Ohradil ju, skaly z nej vybral, viničom ju ušľachtilým vysadil. Uprostred nej zrobil vežu a lisom ju vystrojil. Potom čakal, že urodí hrozno, ale ona iba plánky rodila… Vinicou Pána zástupov je dom Izraela, mužovia Judey jeho rozkošný sad. On čakal na právo a hľa, bezprávie, čakal na spravodlivosť a hľa, kvílenie.
V evanjeliu je tiež rozprávanie o veľkej láske, ktorá bola oklamaná. Niekedy sa toto rozprávanie nazýva: O zlých vinohradníkoch, ale to nie je presné, lebo hlavnou postavou v každom rozprávaní o láske je milovaný a milujúci.
V milujúcom poznávame nebeského Otca, ktorý nám pripravil krásnu vinicu – krásny svet, aby sme prinášali úrodu lásky a Božiu dobrotu splácali svojím dobrým životom. My nie sme do vinice Božieho kráľovstva pozvaní ako diváci do divadla, ktorí tam sedia a tlieskajú. Sme pozvaní, aby sme spoluvytvárali program, aby sme druhým dávali z toho, čo sme sami dostali.
Buďme však úprimní, že často sa nesprávame lepšie, ako prví nájomníci z podobenstva – deti Izraela. Dobro nesplácame dobrom, Božích prorokov a kňazov kameňujeme a odháňame a Božieho Syna križujeme svojou zlobou. Toľko sklamania v láske sa dočkal Milujúci! Ale on sa nedá odradiť, čo je tomto príbehu najúžasnejšie. On dôveruje človekovi, znovu a znovu posiela do vinice prorokov, znovu a znovu dáva človekovi príležitosť a ponúka mu priateľstvo.
Veľmi pekne vyzdvihuje stará ruská legenda bezhraničnú Božiu vytrvalosť v jeho snahe pomôcť človekovi. Kedysi žila veľmi zlá žena, ktorá v živote neurobila ani jeden dobrý skutok. Keď zomrela, bola vhodená do ohnivého jazera, kvôli čomu sa veľmi trápil jej anjel strážca a rozmýšľal, či predsa neurobila ani jeden dobrý skutok. Po veľmi dlhom premýšľaní prišiel na to, že jedného dňa vytrhla vo svojej záhade malú cibuľku a dala ju žobráčke, ktorá šla okolo. Hneď to hlásil večnému Sudcovi, ktorý mu poradil, aby tú malú cibuľku zobral, priblížil sa k žene, aby ju mohla dočiahnuť, a ak sa nechá vytiahnuť, dostane sa do neba. Anjel sa ihneď ponáhľal k jazeru a žene oznámil, ako rozhodol Boh. Žena sa cibuľky chytila, anjel ju ťahal a spočiatku všetko išlo veľmi hladko. Ale akonáhle to spozorovali aj iné duše, začali sa chytať ženy, lebo aj oni sa chceli dostať z ohnivého jazera. Ale žena, keďže stále bola zlá a nepoučila sa ani v pekle, ostatným nedopriala, aby sa zachránili s ňou, a tak začala okolo seba kopať, mykať sa a kričať: To je moja cibuľka, nie vaša! Cibuľka sa však pretrhla a žena spadla opäť do ohnivého jazera…
Táto legenda veľmi pekne znázorňuje dve skutočnosti:
1. Všetko, čo robíš ochotne, rád a nezištne, dokonca aj ten najmenší skutok, všetko siaha do večnosti a nezanikne. To dáva nášmu človečenstvu, správaniu a konaniu veľkosť.
2. Poukazuje na trpezlivú, veľkú a vytrvalú lásku k človekovi. V každej chvíli života, až do posledného výdychu, posiela mu Boh svoju pomoc, tú malú cibuľku, len aby sa zachránil.
A do tohto uvažovania znie svetom na Veľký piatok výčitka Ukrižovaného: Ó ľud môj, čo som ti urobil? Alebo čím som ťa zarmútil? Odpovedz mi! Boží Syn, Ježiš Kristus, bol poslušný až na smrť na kríži, aby nám pomohol, aby nás zachránil. A čo my? Túžime po záchrane? Chytáme sa aspoň tej malej cibuľky, aby sme raz mohli prísť k nemu?
Boh čaká, že dáme všetky svoje sily, srdce, myseľ rozum aj ruky na pomoc ľuďom okolo nás, na pomoc Božiemu kráľovstvu, ktoré je pre nás pripravené od stvorenia sveta.